Etiketler

, , , ,

Bir sebeple gittiğim çerçevecide her zaman yaptığım gibi insanların neleri çerçevelettiğini incelerken birden gözüm bir şeye takıldı. Gözüm değil aklım takıldı. :p Orada şatafatlı çerçevenin içinde etamin işlenmiş bir besmele duruyordu. İşte o an uzun zamandır bir şeyler yapmak isteyip de bir türlü ne yapacağıma karar veremediğimden bilinç altımın derinliklerine ötelediğim etamin işleme sevdam kabardı. :)

Kabardı kabarmasına da acaba elimde hiç motifi olmamasına rağmen ben besmeleyi nasıl yapacaktım? Düşündüm, düşündüm desem de inanmazsınız zaten google varken niye ben düşüneceğim. :p Googlenin uzun düşüncelerinin neticesiyle benim ulaşmak istediğim netice arasındaki 7 fark beni farklı bir yol izlemem gerektiği sonucuna ulaştırdı.

Derin fikri muhakemelerim -:)- sonucunda besmele motifini kendi başıma çıkarmayı başardım vee hemen işlemeye koyuldum. Ardından besmelenin kenarına derin matematiksel hesaplamalar yaparak bir çerçeve oluşturdum. Derin matematiksel hesaplar konusunda ciddiyim zira yarım kalan, tam köşede birleşmeyen ve de simetrik olmayan çerçeve motiflerinden hiiç hoşlanmıyorum.

Hemen hemen benimle aynı yaşta olan siyah etamin kumaşına domino’nun col:00308 ipini kullanarak işledim. Fotoğraflarla oynadığım için renkler asılları değil. Sonuçta istenen renkte yapılabilir.

Şablonları nasıl oluşturduğumu da yazayım:

Bütün halindekini fotoğraf makinesiyle çektim diğer ikisini de tarayıcıdan taradım. Sonrası gayet basit: Picassa’nın “renkleri tersine çevir” özelliğini kullarak yaptım.

Besmele motifini nasıl çıkardığımı da merak ediyorsanız, onun cevabı aşağıda:

Besmele motifini nasıl çıkardım?