Etiketler

, , , , , ,

Havanın güneşini, günlerden cumayı fırsat bilip tohumlarımı yaklaşık 1 saat önce toprakla buluşturmuş bulunmaktayım. Yaptığım her şeyi not almalıyım ki bir aksilik durumunda nerede hata yaptığımı fark edebileyim değil mi?

 • Neler kullandım?

Tohumların çeşidi: Fesleğen, Biberiye, Reyhan, Kekik

Tohumların fiyatı: 3-4 tl arasında değişiyor. 4’ünü 12 tlye aldım. Fesleğen ve Reyhan’ın poşetteki miktarlarına kıyasla Kekik ve Biberiye tohumları epey azdı. Biberiye’den ancak bir ekimlik kaldı.

Plastik tohumluk: 4×6=24 yuvası var ve fiyatı 1 tl :)

Toprak: Aldığım 10 lt’lit torfla balkondaki bayağı sertleşmiş toprağı naylon bir poşetin üzerinde torf daha fazla olacak şekilde karıştırarak kullandım.

Sulama gereci: Tohumları püskürtme yöntemiyle sulamam gerektiği için bir fıs fısa ihtiyacım var. İlk etapta kolonya şişesini güzelce temizleyip kullandım fakat hiç rahat bir sulama yöntemi değil.

Yer: Balkonda direk güneş ışığı almayacak şekilde, brandanın altındalar.

 • Ekimi nasıl yaptım?

Her tohumu 6’şar yuvaya ekecek şekilde tohumluğu yatay kullandım. Tohumluğun altına boyuna yırttığım bir poşeti koydum ki taşırken, sularken etrafa toprak bulaşmasın.

Aldığım torfu, balkondaki biraz taşlaşmış toprakla torf daha fazla olacak şekilde karıştırıp yuvaları toprak karışımıyla doldurdum. Elimle bastırmadım toprağı havadar bıraktım. Yukarıdaki fotoğrafta toprağın derinliği belli oluyor. (Toprağı elimle bastırmamam iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi bilmiyorum, zamanla göreceğiz.)

Annemle tohumları bir çemtik miktarınca (yemeğe tuz koyuyoruz sanki) yani elimizi korkak alıştırmaksızın toprağın üstüne attık.

Tohumların üzerini yaklaşık 1 cm torfla kapattık. (Bazı tohumlar kapanmadı gibi, bunun da etkisini göreceğiz)

Çimlendikleri zaman kimin ne tohumu olduklarını anlamak içinse hazırladığım etiketleri kullandım.

En zorlandığım kısımsa tohumları sulamak oldu. Mümkün olduğunca kolonyağı şişesiyle fısfıslayarak tohumları sulamaya çalıştım. (Sulamanın pek yeterli olmadığını düşünüyorum, hemen kullanımı rahat bir fıs fıs almalıyım.)

Tohumlarıysa paketlerinin ağzını kıvırarak zımbaladım ki tohumlar nemlenmesin.

 • Eklemek istediklerim:
 1. Toprak çok kuruydu bu yüzden tohumları ekmeden önce tohumluğa koyduğum toprak-torf karışımını suyla ıslatmam gerekirdi.
 2. Bugün hava çok güzel. :)
 3. Kolonya şişesini temizce yıkayıp sırf suyla epey bir fıs fıs yapmama rağmen eğer bitkilerim alkolik olursa diye buradan sosyal hizmetlere seslenmek istiyorum “Lütven yavrularımı elimden almayın!”
 4. Tohumları ekmeden önce üzerimde hiçbir sorumluluk kalmasın diye güzelce abdest alıp, besmele çekip öyle işleme başladım. Bir de duamı ettim: “Allah’ım ben abdestimi aldım bu mübarek günde tohumlarımı ekiyorum biraz sulamada sıkıntı yaşasam da artık bundan öncesi olduğu gibi bundan sonrası da sana emanet. Hiçbir tohum senin bilgin olmadan çimlenemez. Tohumlarımın üzerinde hakkım kalmaması, onları ihmal etmemem ve çimlenme zamanları uzun sürerse umutsuzluğa düşmemem için bana yardım et. Sen her şeye kadirsin.”
 5. Tohumluklara koyduğum toprağı sıkıştırmam gerekip gerekmediğini öğrenmeliyim.
 6. Tohumların bazılarının açıkta kalması bir sıkıntı oluşturur mu bunu da öğrenmeliyim.
 7. Sırasıyla tohum etiketlerinin olduğu 3 yuvanın tohumunu ben diğer 3 yuvanın tohumunu annem ekti.
 8. İlk fotoğraf tohum ekmeden önce ve tohum ektikten sonraki halleri.
 9. Bir dahaki sefere daha bol fotoğraf çekersem daha iyi olur, mesela tohumların fotoğraflarını çekmeyi unuttum.
 10. Etiketlerde mümkün olduğunca en cırt renkleri kullandım ki kirlendiklerinde hala parlasınlar. :p
 11. Şu an aklıma başka bir şey gelmiyor, gelirse hiiç çekinmeden yazarım.

 • Etiketlerimi de yaptım, aferin bana. :p

Etamin kumaşına önce B harfini yazıp aşağısı ve yukarısı dengeli olacak şekilde kestikten sonra iğnede artan ipi de ziyan olmasın diye etrafına döndüm. Ardından da püskül çıkardım ki püsküllü olsun. ( Neyin kafasıdır bu?)

B harfinin ebatını belirledikten sonra onu kullanarak diğerlerinin önce iğne ardımsılarını yapıp sonra harflerini işledim.

Kürdana batırıp yelkenli havasında tohum sıralarımın başına diktim.

İplerin numaraları:

K= Domino 0003

B= Domino  00314

R= Numarası kayıp

F= Domino 0028

 • Son söz niyetine

Maydanoz, Biber, Domates, Salatalık tohumlarını da inşaallah yakın zamanda toprakla buluşturabilirim.