Etiketler

, , ,

nefsin ayıpları

“İnsanoğlu tarihin hiçbir döneminde manevi yaşamı gözardı ederek mutluluğa ulaşamamıştır.”

Allah’a ibadet etmek için geldiğimiz şu sayılı gün diyarında nefsin esaretinden kurtulup da nefsi ıslaha koyulmadan “özgürüm” demek ne de koca bir yalan!

Öyle ya nefsin dünyalık istekleri karşısında belini doğrultamamaların, anlık sevdalarla ömür tüketmelerin “gerçek”le bir ilgisi var mı?

Ayıp ve kusurlarını “zamana uygun” süslü kelimelerle marifetmiş gibi lanse eden nefsin ne de geniş jargonu var. O’na şartsız şurtsuz teslimiyeti “üstünlük” sayanın da meşrebi pek dar sayılmaz bir yerde.

İğneyi kendine çuvaldızı nefsine batırması gerek ki felah bulsun insan.

Nefsin ayıplarını ve tedavi metodlarını hadis ve ayetlerle anlatan bir kitabı tanıtmaya uzun, devrik, eğri büğrü cümlelerle başlamak nefsin bir başka ayıbı olsa gerek.

Neyse ki Ebu Abdurrahman es-Sülemi (Allah O’ndan razı olsun) nefsin bu oyununu gelmemiş de kısa kısa açıklamış nefsin ayıplarını ve ayıplardan kurtulma usullerini.

Özgün adı Uybu’n-Nefs olan kitabı Mehmet Ali KARA’nın çevirisiyle İlke yayıncılık Nefsin Ayıpları adı altında Türkçemize kazandırmış. Kitap; nefsin ayıpları ve gençlere vasiyetim başlıklı iki bölüm ve 124 sayfadan müteşekkil. Kitabın her ayıbı ayrı başlıklar altında içermesi ve içindekiler kısmında bunları sıralaması okumayı ve aranılan bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmış. Ayrıca hadislerin kaynaklarının ve ayetlerin numaralarının dip notla verilmiş olması kitabın artı değerlerinden.

Kısaca;

Kişisel gelişimine manevi boyuttan ulaşmak isteyenlere tavsiye olunur.