Etiketler

, , , , , , , , , , ,

Ali Ulvi hocayı ve hatıraların ilk cildini burada tanıtmıştım.

2. cildin içerdiği kişi ve olayları şöyle sıralayabilirim:

mustafa sabri efendi vahdettin atatürk

1. Osmanlı son şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi. Ali Ulvi hocanın Ezher’de hocası olan Mustafa Sabri Efendi’yle ilgili anılarını okurken son padişah Vahdettin ve Osmanlı’nın yıkılışı hakkında daha önce duymadığınız yeni şeyler öğreneceğinize eminim. Özellikle Atatürk-Vahdettin ilişkisini bize anlatıldığından çok farklı olarak zamanın Şeyhülislam’ından dinlemek güzel bir ayrıcalık. Hiç bunları anlatmamış olsaydı bile son Şeyhülislamı tanımak çok özel.

2. Mustafa Sabri Efendi’nin oğlu İbrahim Sabri Bey. Saltanat yıkıldı ve saraydakiler dünyanın dört bir yanına dağıldı. Bu olayın Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl etkilediğini biliyoruz peki ya o insanlar bundan nasıl etkilendi? Cevabı kitapta. Ayrıca Mehmet Akif’in mealiyle ilgili bazı önemli bilgiler de var bu bölümde.

3. Zahidül Kevseri. Ali Ulvi Hoca’nın Ezher’deki hocalarından bir başka ilim deryası.

ata enver fevzi

4. Miralay Sadık Sabri BeyEnver Paşa, Fevzi ÇAKMAK ve Atatürk hakkında söyledikleri tartışma oluşturacak cinsten.

5. Filistin Müftüsü Emin El Hüseyni. Filistin’in neden bu halde olduğunu ve Osmanlı’nın ardında bıraktığı büyük boşluğu öğrenmek için okumalısınız. Hitler’le ilgili oldukça ilginç bilgiler de var.

hasan

6. Hasan’ül Benna. Okurken hayran olacağınız, farkında olmadan kalbinizin ısınacağı dava adamı. Bugünün Mısır olaylarını, R4BIA ruhunu anlamak için mutlaka anlaşılması ve tanınması gereken bir isim.

7. Seyyid Kutup. “Kardeşim Sen Özgürsün” şiirini okumayan, dinlemeyen kalmamıştır herhalde. Seyyid Kutup’la tanışmak için güzel bir fırsat.

8. Ali Ulvi Hoca’nın Medine’ye gelişiyle 3. ciltle devam edecek olan Nurlu beldede elli yıl bölümü bu ciltle başlamış oluyor.

9. Medine-i Münevvere’de hayat: Petrolden önce ve sonra. Arapların petrolle hızlıca değişen dünyalarını anlamak için güzel bir bölüm.

10. Sultan Hoca, Şıh Yunus Buhari, Şıh Eyüp Efendi, Kahire Bektaşi Tekkesi, Üstad Mustafa Sadık er-Rafi, Üstad Mustafa Şakir, Eğinli Hacı Hafız Hasan Efendi Hoca, Eğinli Şıh Mahmud Efendi… ve diğer bir çok önemli zat ve birbirinden güzel anıları.

Ali Ulvi Hoca ve tanıttığı insanlar anlattığı olaylar o kadar güzel o kadar özel ki… Okumamıza vesile olanlardan Allah razı olsun…