Etiketler

, , , , , , , , , , ,

93 Harbi, Ruslar’ın İstanbul içlerine kadar geldiği, Osmanlı’nın balkanlardaki topraklarını kaybettiği hazin bir savaştır. Savaşın olduğu her yerde mutlaka kan ve gözyaşı vardır.

Kosava’yı, Bosna Hersek’i biliriz lakin Balkan mezaliminin 93 Harbi’ne dayandığını ve şehit kanlarının bedel olarak ödendiği Balkanların ata toprağımız olduğunu bilmeyiz.

zagra-muftusunun-hatiralari-tarihce-i-vaka-i-zagra_

Balkan tarihini öğrenmek için Zağra Müftüsü Hüseyin Raci Efendi’nin anılarından müteşekkil olan orjinal adı Tarihçe-i Vak’a-i Zağra, günümüz Türkçesi ile Zağra Müftüsünün Hatıraları olan kitapla işe başlayabilirsiniz.

Zağra’nın müftülüğünü de yapmış olan Hüseyin Raci Efendi’nin savaş zamanı tuttuğu anıları yakın tarihimize ışık tutması açısından oldukça önemli. Osmanlı’nın neden eski siyasi ve askeri gücünü kaybettiğini, Müslümanların neden uzun zamandır sıkıntılar içerisinde olduğunu, düne kadar komşu olanların neden düşman kesildiğini merak ediyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Anılar, bir tarihi vesika olmasının yanı sıra savaş sıkıntıları ve mültecilerin neler hissettiklerini edebi dille anlatmasıyla sıkıcılıktan oldukça uzak.

M. Ertuğrul DÜZDAĞ’ın oldukça titiz bir çalışmasıyla günümüz Türkçesine 1973 yılında çevirdiği eser güncellenmiş baskısıyla İz Yayıncılık’tan 344 sayfa olarak edebiyat dünyamıza kazandırıldı. Kitap eserin orjinalinde olmayan yazar, eser ve Zağra’nın tanıtımı, 93 Harbi ve o dönemdeki Osmanlı ordusunun kısa tanıtımı, 93 Harbiyle ilgili çizimler ve balkan haritası, M. Ertuğrul DÜZDAĞ’ın yerinde, isabetli ve oldukça istifadeli dipnotları ile okunmaya fazlasıyla değer.

Sadece tarihi bir anı olmayıp okuyucu aynı zamanda manevi tefekküre davet eden bu kitabı mutlaka okumalısınız.