Etiketler

, , , ,

Osmanlıca elifba

Sevgili okuyucu bilhassa Osmanlıca severler;

Derin Tarihdergisini biliyorsunuzdur. Şayet henüz tanışma fırsatınız olmadıysa bu yazıyı okuduktan sonra ilk fırsatta dergiyi alacağınıza eminim. Neden mi? Anlatayım.

Derin Tarih, klasik tarih algımızın dışına çıkmamıza vesile olan ve tarihe farklı -okulda öğretilenlerden- bir açıdan bakan Mustafa ARMAĞAN’ın editörlüğünde aylık yayım yapan “Tüm bildikleriniz tarih olacak” sloganıyla yola çıkan bir tarih dergisi. Yalnızca bir dergi değil. Çünkü uzun zamandır çok güzel kitapçıklar hediye ediyor.

Ve tahmin edin bu ay ki hediye neyle alakalı?

Doğru tahmin: Osmanlıca.

Bu ay Derin Tarih dergisi 100 yıllık bir Elifba hediye ediyor, etti bile. O dönemin çocuklarına okumayı öğreten Elifba’yı sizler de küçük çocuklarınıza Osmanlıca öğretmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca Elifba’yı incelerken pratik için kullanılan metinler dikkatini çekecektir. Osmanlı’nın farkını bir kez daha hissedip günümüzle yaptığınız kıyaslamada boynunuz hüzünle bükülebilir. Aramızdaki fark kullanılan alfabeden daha derin…

Osmanlıca elifba

Derin Tarih bu hediyesini şöyle tanıtmış:

 

Osmanlıcayı Osmanlı’dan Öğrenin

Derin Tarih dergisi 2014 yılına girerken bundan 100 yıl önce ders kitabı olarak okutulan Elifba’yı okurlarına hediye ediyor. Osmanlıcayı Derin Tarih’in rehberliğinde öğrenirken her sayfada Balkan Savaşları’nın nabız vuruşlarını hissedeceksiniz.

Osmanlıca elifba

Sözün kısası: Haber vermesi bizden…