Etiketler

Ramazan Geldiğinde

11 aydır sevinçle beklediğim/iz Ramazan’a kavuşmak nasip oldu Elhamdülillah. Ramazan’ı idrak ediyor olabilmenin mutluluğu bile şükür sebebi.

Benim de kendi çapımda Ramazan planlarım var ama hayata geçirmenin bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim. Yıl boyunca başaramadığım her iş için Ramazan’a sığındım. Ramazan’ın bereketiyle hallederim diye düşündüm ama şu an çok vahim durumdayım.

Şeytanların zincire vurulduğu hakkında sahih hadisler varken suçu şeytanlara da atamıyorum. Karşımda suçlu olarak benden bir parça olan nefsim duruyor; aslında en büyük suç 1 sene boyunca nefsini şımartıp semirtip sonra buralara gelip ağlayan bende.

Çok uyuyorum Ramazan’da düzeleceğim dediğim andan itibaren uyku miktarım artmaya başladı. Yapmayı düşündüklerim beni zorladı herhalde azaltayım dedim azalttım bu sefer az halini de yapamaz oldum. N’oluyor? Haayırdır? Bu ne şımarıklık bu ne serkeşlik bu ne terbiyesizlik bu ne gafillik bu ne…

İyi! ben bir sene boyunca gönlümde Ramazan hayali kurayım sonra da böyle elim böğrümde acılar içinde kalayım. Yok, başka bir şey olsa amaaan bana ne der geçerim ama Ramazan başka o nefis ya terbiye olacak ya terbiye olacak. Ete kemiğe bürünse eminim iğrenç, çirkin bir şey olur. Dayak yedikçe azan şımarık veletler gibi içimde zırlayıp duruyor. Şimdi Kur’an okuma, kazalarını birazdan kılarsın, yaa canım kitap okumak istemiyor, lallalallallaal, tıtııtırıtrııtrıtı, vırvırvırvır, zırzırzır, o tesbihi yan yatarken çek de ayette bahsedilenler gibi ol, şimdi oturalım bak yelkovan 3’e gelince söz kalkacağız, abdestin yok Riyazüs Salihin okuyamazsın, sahurda dua et daha etkili olur… Ben seni atom altı parçacıklarına kadar yolarım, kes sesini ve itaat et demek istiyorum ama kendimi boş boş otururken ya da uyurken buluyorum. Ama yooook ben bu oyunu Allah’ın izniyle bozarım.

Ramazan olmasa kapılıp giderdim ama 1 Ramazan ayı geçirip de hala böyle kalırsam demek ki ben nasipsiz, gözden çıkarılabilecek, gaflet ehli biriyim demektir. Yok yok böyle olmaktansa, cümlenin devamını getirmeye gücüm yetmedi.

Nefisle mücadele en zor cihat biliyorum, çok yenilgilerim var farkındayım, ama arkama Ramazan ayını almışken başaramazsam hiç başaramam. Bu Ramazan çok farklı olacak. :)

Allah’a emanet olun, herkese hayırlı Ramazanlar. Sizler için de dua edeceğim inşaallah. Dualarınızda beni de unutmayın. Bayramda güzel haberlerimi size vermek için sabırsızlanıyorum. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

Gazamız mübarek olsun. :) Tekbir Allahu-ekber :)

Bu arada  buradan 2 sene önce Ramazan ayı için hazırladığımız hadis görsellerine ulaşabilirsiniz.